W dniu 18 listopada 2022 roku kadeci grup policyjnych klas I, II i III Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach gościli z wizytą edukacyjną w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

W trakcie pobytu przeprowadzili wiele rozmów z wykładowcami CSP w Legionowie, gdzie uzyskali informacje na nurtujące ich pytania. Uczestniczyli w zajęciach z techniki kryminalistycznej, gdzie przedstawiono im w teorii oraz praktyce podstawy zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez wykładowców ruchu drogowego, którzy przekazali im informacje na temat urządzeń służących do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, urządzeń do pomiaru prędkości. Kadeci mieli możliwość zobaczyć osobiście tego typu urządzenia.

Nasi uczniowie uczestniczyli również w zajęciach z taktyki i techniki interwencji, gdzie ćwiczyli posługiwanie się pałką wielofunkcyjną typu „tonfa” oraz w zajęciach z tzw. ”kajdankowania”, wykorzystując do tego celu kajdanki.

Oprócz tego kadetom została pokazana infrastruktura oraz budynki, znajdujące się na terenie szkoły policyjnej, min. halę sportową, basen, sale sportowe do ćwiczeń oraz treningu różnego rodzaju dyscyplin. Mieli okazję zobaczyć najnowszy motocykl, będący na wyposażeniu policjantów ruchu drogowego naszej Policji.

Opracował: mgr Artur Kubeł

28 października 2022 r. w naszym liceum odbyło się wielkie wydarzenie- ślubowanie klas I. Była to doniosła chwila nie tylko dla samych zainteresowanych- kadetów klas I, ale też dla ich rodzin, całej szkoły i zaproszonych gości.
Uroczystość rozpoczęła się pięknym wejściem uczniów klas I pod kierownictwem plutonowego- Grzegorza Kurko. Następnie głos zabrała i przywitała wszystkich ciepłymi słowami Dyrektor Szkoły- Pani Beata Skulimowska. Wśród dostojnych gości byli obecni: Przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki- Pan Robert Szydlik, Pan Dariusz Kokoszka- właściciel obiektu i Wójt gminy Jadów, ks. Paweł Trzciński –Proboszcz Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach, Pan Łukasz Drabarek- zastępca Komendanta Policji w Jadowie, Pan Włodzimierz Wieczorek – Dyrektor Ośrodka Charytatywno-Opiekuńczego Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz Panie Daniela Dobosiewicz i Anna Borowska –Dyrektor i Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach. Swoją obecnością zaszczycili nas również Kapitan Damian Jarząbek, który reprezentował Pana Pułkownika Jacka Kazimierskiego- Komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Podczas uroczystości byli obecni także przyjaciele szkoły: Pani Urszula Kowalczuk- Prezes fundacji „Polska galopem”, Pan Jerzy Dobrowolski- Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Pan Grzegorz Kurko- plutonowy, który pomagał w organizacji uroczystości.
Sama ceremonia ślubowania miała doniosły charakter. Najpierw kadeci powtarzali słowa przysięgi, obiecując m.in., że nie splamią swojego honoru i honoru własnego narodu niewłaściwym postępowaniem. Przyrzekali także bycie zawsze po stronie sprawiedliwości i wykonywanie z należytym oddaniem szkolnych i pozaszkolnych obowiązków. Następnie klękali i otrzymywali specjalną szablą mianowanie na pełnoprawnego ucznia LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach z rąk Pani Dyrektor. Jedną z atrakcji tej uroczystości była przygotowana przez uczniów klasy IIa wspaniała prezentacja musztry.
Po ślubowaniu, w imieniu organu prowadzącego szkołę, głos zabrał Pan Robert Szydlik, przypominając młodzieży, że najważniejszy w czasie spędzonym w tej szkole jest fakt uświadomienia sobie własnej wyjątkowości. Następnie ks. Paweł Trzciński zwrócił uwagę młodzieży na to, iż w ich sercach należyte miejsce powinien mieć Pan Bóg. Ostatnia głos zabrała Pani Urszula Kowalczuk. Składając gratulacje, zachęciła młodzież do wstąpienia w szeregi Ułanów Krechowieckich, przybliżyła rolę konia w historii Polski i świata.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i złożyła na ręce klas I serdeczne życzenia, by znaleźli w tej szkole wszystko, co uczyni ich szczęśliwymi. Ciepłe słowa podziękowania skierowała też do wychowawców kl. I- Pani Patrycji Laszek i Pana Mariana Chłopika, Panów Grzegorza Grotkowskiego i Krzysztofa Sokołowskiego, plutonowego Grzegorza Kurko oraz przedstawicieli Rady Rodziców i wszystkich Rodziców za trud włożony w przygotowanie uroczystości.
To wydarzenie i emocje mu towarzyszące na zawsze pozostaną w sercach młodzieży. Naszym kadetom z klas pierwszych życzymy jeszcze raz owocnego czasu spędzonego w murach naszej szkoły, wytrwałości, pasji i wytrwania w składanych przez nich przyrzeczeniach.

Tym razem nie na podium ale walczyliśmy do samego końca. Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Wiele ciekawych konkurencji, podczas których można było sprawdzić swoje umiejętności ale i dużo przy tym się nauczyć.

21.09.2022 roku odbyły się warsztaty programowania robotów za pomocą oprogramowania open source Arduino. Zajęcia prowadził pan Michał Panufnik.

W sobotę wzięliśmy udział w pikniku militarno-patriotycznym w Łosinnie k/Wyszkowa. Pokaz grupy rekonstrukcyjnej był świetną lekcją historii jak również sam „Zrzut Cichociemnych”, który był bardzo przez wszystkich wyczekiwany. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Opowiadaliśmy o naszej szkole i czym zajmujemy się w niej podczas zajęć teoretycznych a przede wszystkim praktycznych.
Na jednym ze zdjęć jest Zofia Noceti-Klepacka – polska windsurferka, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata.