Już po raz kolejny współpracowaliśmy z Ośrodkiem Charytatywno- Opiekuńczym Caritas DWP w Urlach. W dniach 17-18.03.2023 nasza młodzież brała udział w akcji pomocowej pod hasłem "TAK, POMAGAM- OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI" na terenie sklepów "Biedronka" w Jadowie i Tłuszczu. Dzięki dobremu sercu darczyńców udało nam się uzbierać bardzo dużo produktów o długiej dacie ważności, które zostaną posegregowane i rozdysponowane dla osób potrzebujących w naszej społeczności lokalnej. Dziękujemy Panu Włodzimierzowi Wieczorkowi, Dyrektorowi Ośrodka Caritas w Urlach za dobrą współpracę i umożliwienie wspólnego działania w tak szczytnym celu.
W weekend od 3 do 5 lutego 2023 nasi kadeci byli uczestnikami obozu w Mazowieckim Centrum Wyszkolenia Strzelec w Międzyborowie. W piątek (3.02) uczniowie uczestniczyli w zajęciach medycznych i topograficznych. Uczyli się udzielać pierwszej pomocy i oznaczali punkty na mapach.
W sobotę (4.02) w ciągu dnia ćwiczyli szyki marszowe i mieli powtórkę z poruszania się po aglomeracjach. Z kolei nocą nasi adepci mieli do pokonania ok. 20 km. odcinek z zaznaczonymi punktami, które należało zdobyć i wykonać do niego wyznaczone polecenia. Zadania sprawdzały umiejętności nabyte w ciągu tych dwóch dni. To było prawdziwe wyzwanie, ale większości udało się je zrealizować do końca.
Już od dłuższego czasu współpracujemy z Ośrodkiem Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach, od którego także wynajmujemy lokal, gdzie mieści się nasz internat. Nasi wolontariusze brali np. udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności-„Caritas-tak, pomagam” przed Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie zbierali produkty żywieniowe w Biedronce w Jadowie , a później uczestniczyli w przekazaniu darów lokalnej społeczności. Podobna akcja będzie miała miejsce przed Świętami Wielkanocny.
Część wolontariuszy była też obecna przy przekazaniu paczek żywnościowych kombatantom wojennym z Warszawy podczas spotkania z nimi w Domu Powstańca. Kontakty z takimi osobami były prawdziwą lekcją historii, żywą i realistyczną, co bardzo zaimponowało naszym kadetom.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych akcji:
1 grudnia obchodzony był Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji gościliśmy w naszych progach przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Wołomina. Światowy Dzień AIDS, jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku. Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.
Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich. Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy, musimy włączyć się w te działania, aby również pomóc w walce.
W styczniowej, 1. edycji "Olimpiady Gier Planszowych" Instytutu Pamięci Narodowej wzięli udział czterej kadeci z klas pierwszych naszej szkoły. W skład drużyny weszli uczniowie: Franciszek Kieszek 1b, Michał Winarski 1a, Sebastian Kordek 1a,Kuba Kozioł 1a i Damian Cecelski 1a.Wzięli oni udział w konkurencji, gra: " Niepodległa". Dzięki ciężkim staraniom całej drużyny, naszym uczniom udało się zająć pierwsze miejsce. Tym samym zostali zakwalifikowani do rozgrywek centralnych "ogólnopolskich". Oznacza to że zostali reprezentantami województwa mazowieckiego w grze "Niepodległa".
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom organizującym, tworzącym oraz sędziującym rozgrywki regionalne 1 edycji "Olimpiady Gier Planszowych" Instytutu Pamięci Narodowej" w Przystanku Historia IPN na ulicy Marszałkowskiej 21 w Warszawie. Chcielibyśmy także podziękować panu Marianowi Chłopikowi- nauczycielowi historii za organizację szkolnej drużyny, jednocześnie bardzo dziękujemy pani Martynie Kiełczykowskiej – Czarnak- kierownikowi internatu za udostępnienie świetlicy internatu naszym reprezentantom, aby mogli oni ćwiczyć rozgrywkę.
Naszym laureatom życzymy kolejnych, jeszcze większych sukcesów!
Strona 1 z 53