W dniu 27 kwietnia 2016 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach zorganizowali pierwsze obchody upamiętniające akcję dywersyjną "Tłuszcz- Urle", która miała miejsce niedaleko miejscowości Dębe Duże.

Akcja odbyła się w nocy z 27 na 28 kwietnia 1944 roku, a zorganizował ją Batalion "Zośka". Polegała na wysadzeniu niemieckiego pociągu pospiesznego relacji SFR Wołkowysk- Warszawa. Wykolejenie pociągu  na trasie Tłuszcz- Urle było ostatnią akcją kolejową baonu "Zośka". Akcja, pomimo strat poniesionych w czasie odwrotu, była udana. W pociągu śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy niemieckich, 32 zostało ciężko rannych, a 180 lżej rannych. Przerwa w ruchu kolejowym trwała 26 godzin.
 Inicjatorem obchodów upamiętniających to ważne, historyczne wydarzenie był pan Mariusz Kozaczuk, nauczyciel przysposobienia wojskowego w Liceum w Urlach, który wraz z innymi pracownikami szkoły oraz uczniami zorganizował apel upamiętniający akcję dywersyjną. Na uroczystość przybyli specjalni goście- Pan Adam Łossan- wicestarosta powiatu wołomińskiego oraz Pan Sławomir Miąskiewicz- sekretarz gminy Jadów. Gości powitała Pani dyrektor Maria Łopuska- gospodarz uroczystości. Pan Rafał Radzki- nauczyciel historii w Liceum im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach przypomniał rys historyczny akcji. Pan Mariusz Kozaczuk odczytał Apel Pamięci z okazji rocznicy akcji dywersyjnej "Tłuszcz- Urle". Następnie delegacje złożyły kwiaty przed tabliczką pamiątkową. W skład delegacji weszli: władze powiatu i gminy Jadów oraz dyrektor liceum i uczniowie. Symbolem bohaterskiego czynu młodych żołnierzy polskich jest kamień sfinansowany przez Wójta Gminy Jadów Pana Dariusza Kokoszkę.  Pan Adam Łossan wicestarosta Powiatu Wołomińskiego obiecał w imieniu władz Powiatu, że już wkrótce ufundowana zostanie tablica pamiątkowa, która umieszona zostanie na tym symbolicznym kamieniu.

{imageshow sl=63 sc=7 /}

zdjęcia: Mirosław Kowalczyk