Bitwa Warszawska – uznana przez historyków za jedną z 18 najważniejszych dla kształtu współczesnego świata bitew.
21 sierpnia w Strachowie młodzież naszego liceum, wraz z dyrektor LO Marią Łopuską i nauczycielami: Mirosławem Kowalczykiem i Rafałem Radzkim uczestniczyła w obchodach jej upamiętnienia.

 

Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Nadliwie” w Strachowie, nieopodal którego znajduje się kapliczka postawiona przez mieszkańców Strachowa po zwycięstwie w 1920 roku dla uhonorowania tego wielkiego historycznego wydarzenia, zwanego „Cudem nad Wisłą”. Rozpoczęła się mszą świętą sprawowaną przez ks. dziekana Bogdana Lewińskiego i ks. Kazimierza Klepackiego – proboszcza parafii w Kamieńczyku. Po nabożeństwie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali patriotyczny  program artystyczny przygotowany pod kierunkiem polonistki Anety Harasim, który przypomniał o pięknych, ale i tragicznych wydarzeniach sprzed 96 lat. Dowodem, jak ważne miejsce w sercach Polaków zajmuje ta bitwa, było włączanie się widzów w pieśni śpiewane przez uczniów.   Za serce szczególnie chwytały „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka w swoim przemówieniu podziękował księżom, przybyłym gościom, mieszkańcom gminy, pocztom sztandarowym: liceum w Urlach, gimnazjum w Jadowie i ochotniczych straży pożarnych, a szczególnie naszym licealistom za występ. Następnym  punktem uroczystości był przemarsz uczestników obchodów pod kapliczkę upamiętniającą „Cud nad Wisłą. Wiązankę kwiatów złożyła  także dyrektor LO w Urlach w asyście uczniów. Ostatnim punktem uroczystości było wspólne odśpiewanie  „Roty”.

M. Kowalczyk

{imageshow sl=72 sc=7 /}