W dniu 4 września 2018 roku w Kielcach podczas corocznego Międzynarodowego Salonu  Przemysłu Obronnego odbyły się centralna inauguracja roku szkolnego dla wojskowych klas pilotażowych.

W apelu rozpoczynającym  rok szkolny 2018/2019 wzięli udział uczniowie z 12 szkół prowadzących klasy mundurowe m.in. z Urli. "Zachęcam młodych ludzi, żeby uczyli się w klasach mundurowych. Zapewne część uczniów wybierze Wojsko Polskie. Będzie służyć na rzecz naszej ojczyzny”, zwrócił się do młodzieży w swoim wystąpieniu szef MON - Mariusz Błaszczak.

Uroczystość połączona była z wręczeniem nagród laureatom dwóch konkursów: przeprowadzonego po raz trzeci konkursu fotograficzno – filmowego „Zoom na Proobronność” oraz realizowanego we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej i adresowanego do szkół objętych pilotażem projektu patriotycznego „Siła

w Tradycji”. Właśnie w tym drugim nasza szkoła zdobyła I miejsce. Nagrody zwycięzcom wręczył Minister Błaszczak.

Po uroczystym apelu uczniowie zwiedzali stoiska wystawowe. Była to okazja do zobaczenia sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego oraz nowinek technologicznych oferowanych przez rodzimy i międzynarodowy przemysł zbrojeniowy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się śmigłowce Boeing AH-64 Apache i W-3PL Głuszec, czołgi PT-91 M2 Twardy i Leopard 2 A5, armatohaubice Dana i Krab, moździerz Rak, transportery opancerzone BWP 1 i Rosomak. Uczniowie zapoznali się także z ciekawą ofertą Polskiej Agencji Kosmicznej oraz rozmawiali z wykładowcami wojskowych uczelni. 

Oprócz Ministra Obrony Narodowej w uroczystościach brali udział m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych Generał Broni Jarosław Mika oraz Inspektor Rodzajów Wojsk DGRSZ Generał Brygady Sławomir Owczarek.

Uczniom klasy III wojskowej gratulujemy sukcesu.

                                                                                                          Opr. E. Ryszawa

{imageshow sl=147 sc=7 /}