Pod takim hasłem Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowało konferencję, której celem było przybliżenie odkryć i badań wybitnych polskich uczonych- patriotów. Wybór tematyki nawiązywał do jubileuszowej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalnego otwarcia dokonał konsultant ds. edukacji przyrodniczej dr Grzegorz Wawrecki, który zapowiadał wystąpienia poszczególnych prelegentów. Wykłady prowadzili pracownicy naukowi m.in. : dr hab. Mikołaj Madurowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW , który w iście poetyckim wydaniu przedstawił nam dalekowzroczny pomysł na Polskę w Europie wybitnego kartografa i geopolityka Eugeniusza Romera.

Kolejną prelegentką była dr Roksana Maćkowska- kierownik działu zbiorów mineralogicznych i petrograficznych Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, która przybliżyła nam postać Jana Czochralskiego- fenomenalnego odkrywcy , którego odkrycie zmieniło świat. Następnie odbyliśmy wirtualną podróż po Syberii- śladami wybitnych Polaków w reportażu dr hab. Hanny Krajewskiej- Dyrektora Archiwum w Warszawie PAN.

W podsumowaniu zasług wybitnych Polaków- wielkich patriotów i znaczeniu ich odkryć dla Polski i świata wysłuchaliśmy wykładu Małgorzaty Sobieszczak- Marciniak - Prezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej- Curie w Hołdzie oraz dr inż. Wojciecha Głuszewskiego - Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.

Aktywny udział uczniów naszego Liceum był dla nich żywą lekcją historii, która pokazała nowe oblicze wielu słynnych naukowców.

Mam nadzieję, że konferencja spełniła oczekiwania wszystkich jej uczestników i zachęciła do dalszego poszukiwania kolejnych polskich uczonych- patriotów.

Magdalena Piesio

{imageshow sl=155 sc=7 /}