10 listopada 2023 roku już po raz 7. Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy Warszawskiej w Urlach zorganizowało Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w GOK w Jadowie. Celami tego rokrocznego przeglądu muzycznego, oprócz możliwości pokazania swoich umiejętności szerszemu gronu, są też krzewienie wartości patriotycznych oraz rozwój świadomości narodowej, kulturowej i obywatelskiej.
Konkurs odbył się pod Patronatem honorowym: Ministra Obrony Narodowej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Muzeum Wojska Polskiego, Starostwa Powiatowego w Wołominie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, Bractwa Strzeleckiego Salwa Wołomin. Patronem medialnym konkursu było „Życie Powiatu na Mazowszu”. .
Swoją obecnością zaszczycili nas: w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika- Pani Maria Łopuska, ppłk Marcin Boruta z 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, mjr. Szymon Sztuk z OSŻW im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – „Jura” w Mińsku Mazowieckim, ppłk Tomasz Wilk z CWCR, ppłk Paweł Majchrowski z WCR Warszawa-Praga, st. kpr. Wojciech Kotowski i kpr. Jakub Komar z 5.MBWOT z Ciechanowa, podinsp. Tomasz Młynarczuk Komendant KP w Jadowie, podinsp. Tomasz Michno z CSP w Legionowie, Dariusz Kokoszka- Burmistrz Miasta i Gminy Jadów, Radni Gminy Jadów, Ryszard Walczak z WITU w Zielonce, Pani Magdalena Donoch reprezentująca Gminny Ośrodek Kultury w Jadowie, Pani Barbara Tuzel-Górczewska i Pan Leszek Czajkowski- muzycy, Pani Teresa Urbanowska z „Życia Powiatu na Mazowszu”, ks. Bogdan Lewiński- dziekan parafii Jadów, Wiesław Zienkiewicz, pseudonim „Krecik- uczestnik Powstania Warszawskiego, Jerzy Dobrowolski- członek Światowego Związku Żołnierzy AK, dyrektorzy szkół, opiekunowie uczestników konkursu oraz lokalni mieszkańcy. Po powitaniu uczestników konkursu i gości przez Panią Dyrektor Beatę Skulimowską odczytany został list od Marszałka Województwa Mazowieckiego- Adama Struzika.
Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej przeznaczony był dla uczniów klas VII - VIII szkół podstawowych ( I kategoria) i uczniów ze szkół ponadpodstawowych ( II kategoria).
W I kategorii udział wzięło 9 uczniów z 5 szkół, a w II kategorii 10 uczniów z 6 szkół z powiatu wołomińskiego. W składzie komisji konkursowej zasiadali: Magdalena Donoch z GOK w Jadowie, Barbara Tuzel- Górczewska- muzyk, Leszek Czajkowski- muzyk, ppłk. Marcin Boruta z 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, Teresa Urbanowska z „Życia Powiatu na Mazowszu”.
Występy wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, zmuszały do refleksji, wprowadzały w nastrój zadumy i najzwyczajniej w świecie wzruszały. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół podstawowych:


I miejsce – Jagoda Gołębiewska, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Urlach - „Sen o Katyniu”,
II miejsce – Maciej Król, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jadowie - „Ojczyzna” Marek Grechuta
III miejsce – Maria Staszak; SP nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie - „Dziewczyna z granatem” Bożena Kraczkowska.
Komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół ponadpodstawowych:


I miejsce – Anna Komuda; ZSE im. S. Staszica w Wołominie - „Miasto”


II miejsce - Aleksandra Antczak; Zespół Szkół im.K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu - „Warto jest wierzyć” Witold Ludwig oraz Kinga Kwiatkowska; Zespół Szkół im. K.K.Baczyńskiego w Tłuszczu - „Rozkwitały pąki białych róż”

III miejsce – Zofia Kaczmarska; ZSE im. S.Staszica w Wołominie - „Partyzant” Dżem


Specjalne wyróżnienie przyznano dla:


Jędrzeja Kruka za utwór „Wojenko, wojenko” Feliksa Gwóździa z Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Ostrówku.


Dodatkową atrakcją uroczystości był koncert „Świat płonął wojną- oni miłością” w wykonaniu Barbary Tuzel-Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego, w którym muzycy oddali hołd dla Powstańców Warszawskich i tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Program przygotowany przez nich można uznać za swoisty portret psychologiczny młodego pokolenia Polaków, które było świadkiem olbrzymiego cierpienia, ale z drugiej strony niosło w swoich sercach nadzieję. Pewnie ponadczasowość tych wszystkich uczuć stała się przyczynkiem do tak dobrego odbioru występu przez słuchaczy.
Osobą szczególnie zaangażowaną w organizację konkursu żołnierskiego był Pan Jerzy Dobrowolski, wieloletni przyjaciel naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, dobre słowo, pozyskanie sponsorów i zaproszenie gościa- Pana Wiesława Zienkiewicza-uczestnika Powstania Warszawskiego. Dzięki obecności dwóch Panów konkurs stał się żywą lekcją historii, co dla organizatora jako placówki oświatowej miało szczególne znaczenie. Konkurs nie odbyłby się, gdyby nie sponsorzy, którzy ufundowali cenne nagrody. Wielkie dzięki składamy:
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
CWCR w Warszawie
23. Baza Lotnictwa Taktycznego im. ppłk. pil. Jana Zumbacha w Mińsku Mazowieckim
Mariusz Murawski – Dyrektor Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej
i Użytkowej w Bielanach Wąsach
Grzegorz Grotkowski
Bractwo Strzeleckie SALWA
Dyrektor WITU w Zielonce
Jerzy Dobrowolski- Członek Światowego Związku Żołnierzy AK,
Hurtownia Spożywcza Barbara i Jan Owczarscy.
Hydro-Styl z Tłuszcza
Unigaz Janusz Marczak
Wulkanizacja Piotr Turkot z Tłuszcza
Firma Ledvans
Firma Aspol
Firma PSB Mrówka z Tłuszcza
Interplast z Tłuszcza
Firma KRIS-P

Każda akcja organizowana z ramienia naszej szkoły- Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach jest dla nas ważna, ale już 7. odsłona konkursu żołnierskiego jest dla nas szczególnym powodem do dumy. Cieszymy się, że dzięki tej uroczystości udało nam się zaangażować tak wiele osób, którym losy historii naszego narodu nie są obojętne. Kultywowanie, analizowanie i przywracanie w pamięci tego, co już było, jest nieodzowną składową budowania lepszego- dzisiaj. Do zobaczenia za rok!