27 kwietnia 2023 roku, upamiętniając 79 rocznicę akcji dywersyjnej „Tłuszcz- Urle” nasza szkoła zorganizowała w miejscowości Dębe Duże swoistą lekcję historii. Prawie 80 lat temu Kierownictwo Walki Podziemnej postanowiło uderzyć w czuły punkt niemieckiego wroga- wykoleić niemiecki pociąg frontowo- urlopowy. Na dowódcę akcji wyznaczono "Kołczana" - Eugeniusza Koechera. Akcja, pomimo poniesionych w czasie odwrotu strat - 2 ludzi, była udana. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, więc tym bardziej powinniśmy pamiętać, dzięki komu mamy wolność i czcić pamięć tych, którzy za wolność ginęli.
Dziękujemy, że uroczystość swoją obecnością uświetnili: Radny Powiatu Wołomińskiego- p. Robert Szydlik, Ks. Dziekan Bogdan Lewiński, Ks. Proboszcz Paweł Trzciński, Sekretarz Miasta i Gminy Jadów- p. Sławomir Miąskiewicz, Skarbnik Miasta i Gminy Jadów- p. Barbara Wójcik, Sołtys wsi Dębe Duże- p. Zenon Zbrzeźniak, Sołtys wsi Dębe Małe- p. Kazimierz Wysocki, Komendant Policji w Jadowie- p. Tomasz Młynarczuk wraz z patrolami policji, Członek Światowego Związku Żołnierzy AK- p. Jerzy Dobrowolski, Dyrektor Ośrodka Caritas w Urlach- p. Włodzimierz Wieczorek, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach- p. Aniela Dobosiewicz, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego- p. Anna Borowska, młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu, Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, które reprezentowała Pani Karolina Matlińska, reprezentacja Stowarzyszenia Kultury w Urlach w osobach p. Jerzego Struczyka i p. Mariusza Kubata.
Podczas uroczystości przypomniano o znaczeniu tej historycznej akcji. Kilka słów do uczestników spotkania skierowali p. Dyrektor Beata Skulimowska i przedstawiciel Starostwa w Wołominie- p. Robert Szydlik. Rodzic uczennicy kl.1b- p. Danuta Jurkowska, zaśpiewała "Nie pamiętasz, bo nie możesz". Złożono także pamiątkowe kwiaty w celu uczczenia pamięci poległych.
Serce rośnie i duma rozpiera, że uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Urlach na miejsce przybyli maszerując i ze śpiewem na ustach.