W dniu 9 lipca 2022 roku pedagog wraz siedmiorgiem uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach reprezentowali szkołę w uroczystym wydarzeniu organizowanym z okazji „Dnia Szkockiego” w Jadowie.
Uczniowie na swoim stoisku zaprezentowali: broń szkoleniową, przedmioty użytku wojskowego: lornetki, saperki, granaty ćwiczebne, kamizelki ochronne, hełmy, czapki wojskowe, umundurowanie wojskowe. Gościom odwiedzającym nasze stoisko, uczniowie przekazywali ulotki informacyjne o szkole, dokonywali pokazu posługiwania się bronią oraz rozdawali znaczki z jubileuszu 20-lecia istnienia szkoły. W czasie kilkugodzinnego pobytu, nasze stoisko odwiedziło dużo gości zainteresowanych naszą szkołą, kierunkami kształcenia oraz prezentowanymi przez uczniów pokazami.
Organizatorami tegorocznego święta Dnia Szkockiego było Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne we współpracy z Gminą Jadów, St. Andrew’s Foundation, ogólnopolską akcją Masz Głos Fundacji Batorego. Była to druga edycja tego wydarzenia.
„Dzień Szkocki” jest imprezą plenerową, która ma przypominać o szkockich osadnikach mieszkających w gminie Jadów w XIX wieku. W programie znalazły się takie punkty tematyczne jak: występ jedynego w Polsce zespołu dudziarzy „Częstochowa Pipes and Drums”, degustacja whisky przygotowanej przez Lożę Dżentelmenów, można było także skosztować tradycyjnych potraw szkockich: haggis i Selkirk bannock.
Skąd Szkoci w Jadowie? Sam pomysł Dnia Szkockiego to efekt pasji poszukiwawczej członków Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, którzy zajmują się lokalną historią. W ubiegłym roku postanowili zrewitalizować cmentarz szkocki, w które to prace zaangażowali się nasi uczniowie wraz z nauczycielem. Dzień Szkocki w Jadowie to radosne i rodzinne wydarzenie, które zorganizowane zostało z myślą o wszystkich, którzy chcieliby poznać kulturę szkocką.


Adam Karpiński
Pedagog szkolny