Uczniowie i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach upamiętnili żołnierzy AK z batalionu "Zośka", którzy 27.04.1944 roku przeprowadzili akcję dywersyjną polegającą na wykolejeniu i ostrzelaniu niemieckiego pociągu przewożącego żołnierzy Wehrmachtu. 
 
Akcja zakończyła się sukcesem, w pociągu śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy nieprzyjaciela, 32 zostało ciężko, a 180 lżej rannych. Przerwa w ruchu kolejowym trwała 26 godzin. Niestety, 29 IV 1944 dwóch
uczestników akcji, Antoni Sygietyński "Antek" i Włodzimierz Chrobak "Dziodek" powracających pociągiem do Wyszkowa natknęło się na patrol żandarmerii i w wyniku walki jaka wywiązała się podczas ucieczki "Dziodek" zginął na miejscu a rannego "Antka" zakatowali żandarmi na posterunku. 
 
Pamięć bohaterów uczcili: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach z pocztem sztandarowym, Dyrektor szkoły mgr Maria Łopuska, nauczyciele i pracownicy obsługi szkoły, przedstawiciele Urzędu Gminy w Jadowie – Wójt Gminy Pan Dariusz Kokoszka, Sekretarz Gminy Pan Sławomir Miąskiewicz, Skarbnik Pani Barbara Wójcik, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Pani Jadwiga Grabska, członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Jerzy Dobrowolski, przedstawiciel Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego – Pan Karol Suchocki.


Maria Łopuska