17 września 2015 roku, w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę, przed Grobem Nieznanego Żołnierza stanęło kilka tysięcy młodych ludzi. W ich gronie były organizacje proobronne, ale także uczniowie klas mundurowych, harcerze, bracia kurkowi, sokoły, przedstawiciele Ligi Obrony Kraju i grup rekonstrukcji historycznej. Ich przesłania wysłuchał obecny na palcu Marszałka Józefa Piłsudskiego wicepremier – minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, kadra dowódcza Wojska Polskiego oraz reprezentanci środowiska kombatantów i weteranów.
- Organizacjom proobronnym zależało, aby się pokazać społeczeństwu i udowodnić, jaką są liczebnie siłą. Chciały, aby do opinii publicznej dotarł ich głos o gotowości włączenia się w system obronny kraju we współpracy z wojskiem, służbami mundurowymi, a także samorządem lokalnym. Biuro dołożyło wszelkich starań, aby wesprzeć tych młodych ludzi – we współpracy z Federacja Organizacji Proobronnych i Akademia Obrony Narodowej – w organizacji Zlotu – tłumaczy dyrektor BdSP płk Marek Baranowski.
Uzupełnieniem uroczystego apelu przed Grobem Nieznanego Żołnierza był piknik patriotyczno-militarny w Akademii Obrony Narodowej. – Oprócz ambitnego planu działania niezbędna jest integracja. Dlatego też chcieliśmy, aby proobronna młodzież miała również okazję bliższego poznania się w luźniejszej atmosferze, bo tylko wtedy będzie możliwa intensywna i skuteczna współpraca w przyszłości – dodaje płk Baranowski.
Biuro do Spraw Proobronnych zapewnia, że działać będzie na rzecz środowisk proobronnych nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnie.
źródło: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.940050082728164.1073741828.939974829402356&type=3
{imageshow sl=40 sc=7 /}