27 kwietnia 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach z zachowaniem wymogów sanitarnych odbył się V Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Konkurs odbył się pod Patronatem honorowym: Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej im. gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego – „Jura” w Mińsku Mazowieckim, 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, Instytutu Historycznego NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego, Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944, Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego oraz Patronatem medialnym Wieści Podwarszawskich.
Współorganizatorem Konkursu był Powiat Wołomiński, który ufundował nagrody główne – rowery.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Zbigniew Siedlewski Zastępca Dyrektora Warszawskiego Oddziału IPN, ppłk Marcin Boruta z 23. BLT w Mińsku Mazowieckim, por. Damian Jarząbek z OSŻW w Mińsku Mazowieckim, Hanna Skrzypczak Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie, płk rezerwy mgr inż. Andrzej Pilucik z WITU, Marcin Słomski dyrektor handlowy BOAT, ks. Paweł Trzciński proboszcz parafii w Urlach, Andrzej Domański Prezes Zarządu Bractwa Strzeleckiego SALWA z Wołomina, Tomasz Wójcik Di Serwis, Magdalena Suchenek Radna Powiatowa, Magdalena Donoch GOK w Jadowie, Karolina Matlińska Wiceprezes Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego, Jerzy Dobrowolski członek Światowego Związku Żołnierzy AK i lokalni mieszkańcy.

Po powitaniu uczestników Konkursu i gości przez Panią dyrektor Marię Łopuską odczytane zostały listy od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Konkurs otworzył występ Pana Pawła Piekarczyka, który wykonał kilka utworów o tematyce patriotycznej.
Konkurs Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej przeznaczony był dla uczniów klas VII - VIII szkół podstawowych ( I kategoria) i uczniów ze szkół ponadpodstawowych ( II kategoria).
W I kategorii udział wzięło 6 uczniów z 3 szkół, a w II kategorii 13 z 8 uczniów z powiatu płońskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego i miasta Warszawy.
W jury zasiedli:
• Andrzej Zbyszyński - menager, animator kultury, muzyk
• ppłk. Marcin Boruta 23. BLT w Mińsku Mazowieckim
• Andrzej Pilucik z WITU
• Magdalena Suchenek Radna Powiatowa
• Magdalena Donoch z GOK w Jadowie

Komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół podstawowych:
I miejsce – Anna Komuda – utwór „Miasto 44”; Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jadowie
II miejsce – Maja Kalinowska – utwór „Białe róże”; Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jadowie
III miejsce – Sebastian Śliwa – utwór „Mury”; Zespół Szkolno – Przedszkolny w Urlach
Komisja przyznała następujące nagrody w kategorii szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Aleksandra Antczak – utwór „Miejcie nadzieję”; Zespół Szkół im.K.K.Baczyńskiego
w Tłuszczu
II miejsce – Michał Siuchta – utwór „Obława”; Wojskowe Ogólnokształcące Liceum
Informatycznego im. Polskich Kryptologów w Warszawie
III miejsce – Dorota Lewandowska – utwór „Miasto 44”; Zespół Szkół nr 1 im. St. Staszica
w Płońsku
Wyróżnienia:
Karolina Pióro – utwór „Dziś idę walczyć, mamo”; Liceum Ogólnokształcące im. Bitwy
Warszawskiej 1920 roku w Urlach
Michał Kozarzewski – utwór „Mury”; Zespół Szkół nr 1 im. St. Staszica w Płońsku
Julia Grudzień – utwór „Kołysanka wojenna”; Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila
Norwida w Radzyminie
Zuzanna Ginko – utwór „Uwierz Polsko”; Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego
w Wyszkowie
Nagroda Specjalna:
Sebastian Wrześniewski – utwór „Jedenasty listopada”; Zespół Szkół Specjalnych im. Marii
Grzegorzewskiej w Ostrówku
Szczególne podziękowania należą się także sponsorom, którzy ufundowali cenne nagrody
i poczęstunek:

• Dariusz Bielski - Biuro Ochrony i Analiz Technicznych,
• DI Serwis S.C. Paweł Szpuda, Tomasz Wójcik,
• Zakłady Mięsne Jadów – Wójty, Piotr Piotrowski,
• Mariusz Murawski – Dyrektor Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej
w Bielanach Wąsach
• Bractwo Strzeleckie SALWA
• Arkadiusz Grabski EKOTRADE Sp. z o.o. Specjalistyczna Uzbrojona Formacja Ochronna
• Mariusz Teodorczyk PSB Mrówka Grupa w Tłuszczu,
• Piekarnia – Cukiernia Jadowska, Mirosław Laska,
• Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie
• płk. dr. inż. Michał Ceremuga Dyrektor WITU w Zielonce
• Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
• Nadbużański Park Krajobrazowy
• Jerzy Dobrowolski Członek Światowego Związku Żołnierzy AK,
• Hurtownia Spożywcza Barbara Owczarska.
• Damian Wojdyna NeoPunkt Tłuszcz
• PiotroStal
• Krispol Krzysztof Popioł
• Paweł Włodzimierz Fydryszek
• Hydro-Styl Grzegorz Kiszel
• Aneta i Paweł Kalinowscy
• Unigaz Janusz Marczak

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali od Pana Pawła Piekarczyka płyty z utworami patriotycznymi.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne występy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

Maria Łopuska