„Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju” – mówi porzekadło ludowe. Nierzadko to stwierdzenie można odnieść do pozycji, jaką mają nie tylko ludzie, ale i różne instytucje kultury czy nauki w najbliższym środowisku. Tak bywa również z niewielkimi szkołami, takimi jak nasza, która właśnie z uwagi na uznanie, jakim cieszy się na forum krajowym, została zaproszona do udziału w wyjątkowym wydarzeniu – w odbywającej się w Ostródzie, od 1 do 4 czerwca imprezie, skupiającej jednocześnie trzy elementy: Targi Proobronne „Pro Defence”, Zlot Klas Mundurowych Obrona Terytorialna RP „Zbudujmy ją razem” i Kongres Organizacji Proobronnych państw członkowskich NATO.  To kolejne, ważne dla nas wyróżnienie, jakiego doświadczamy.

 

Braliśmy udział we wszystkich elementach wydarzenia. Najpełniej, z racji tego, że jesteśmy szkołą mundurową, udzielaliśmy się w Zlocie. Ostróda skupiła w tych dniach około 900 uczniów klas mundurowych z ponad 20 szkół z całej Polski, w tym m.in. z Białegostoku, Lublina, Rzeszowa. Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy na temat  wyszkolenia, sposobów działania, taktyki i organizacji oraz wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych w różnych formacjach mundurowych. Mogliśmy także pozyskać informacje na temat wymagań i kwalifikacji, jakie są konieczne do realizacji wybranej drogi kariery m.in. wojskowej. Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej był intensywny program praktyki poligonowej. Skoszarowani w namiotach na terenie Czerwonych Koszar w Ostródzie mieliśmy dni wypełnione od 5.45 do 23.00. Szkolenia prowadzone przez doświadczonych instruktorów organizacji FIA obejmowały zagadnienia: techniki poruszania się z bronią, budowa i eksploatacja uzbrojenia, ewakuacja rannego z pola walki, udzielanie samopomocy w przypadku urwania lub zmiażdżenia kończyn, działania nocne przy użyciu noktowizora, zrywanie kontaktu ogniowego, pokonywanie sprawnościowego toru przeszkód Armagedon Challenge. Zlotowi towarzyszyło szereg atrakcji kulturalnych, m.in. pokazy filmowe, przedstawienia teatralne, jednak zdecydowanie największym powodzeniem cieszyły się pokazy, w tym pokaz najnowocześniejszego sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych, pokazy dynamiczne w wykonaniu Żandarmerii Wojskowej i Jednostki Specjalnej „Formoza”, stoisko wystawowe Policji zorganizowane m.in. przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz szkolenia psów obronnych i poszukiwawczych. Wyjątkowym elementem Zlotu było spotkanie uczniów z szefem MON-u, Antonim Macierewiczem. - Jesteście tutaj, bo przywiodła was miłość do ojczyzny. Polska was potrzebuje. Jesteście solą procesu odbudowy polskiej armii, nie tylko jej siły, ale i dumy – zwrócił się do młodzieży, podkreślając jednocześnie, że jej codzienne, szkolne przygotowania do przyszłej pracy w obronie terytorialnej warte są najwyższego wsparcia ze strony państwa polskiego oraz obiecał, że zostanie to jej wynagrodzone. - Mieliśmy okazję z bliska zobaczyć sprzęt, którym się fascynujemy, porozmawiać z żołnierzami biorącymi udział w misjach, poznać kryteria, które należy spełnić, by dostać pracę w wojsku czy policji. Czy uczeń szkoły takiej jak nasza, może chcieć czegoś więcej od wyjazdu? – tak po powrocie nasi uczniowie z uśmiechem odpowiadali na pytania, czy warto było jechać na Zlot w Ostródzie.

{imageshow sl=68 sc=7 /}

{youtube}PLL_r-6Tq7bbXa_8FWWddpWx9_jTcCjQhZ{/youtube}

Zdjęcia: Mariusz Kozaczuk, Agnieszka Tymoszuk