27 kwietnia 1944 roku około godziny 21:30, w okolicach miejscowości Dębe Duże, żołnierze Batalionu „Zośka” wysadzili pociąg pośpieszny Urlaubfrontzug wiozący niemieckich żołnierzy z Wołkowyska do Berlina. Śmierć poniosło 36 oficerów i żołnierzy niemieckich, 32 zostało ciężko, a 180 lekko rannych.

Na wykonanie akcji wyznaczono 38 partyzantów, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz 2 sanitariuszki i łączniczkę. W wyniku akcji pościgowej zorganizowanej przez Niemców zginęło 2 polskich partyzantów – „Antek” i „Dziodek”.

W 2016 roku historią tego wydarzenia zainteresowali się nauczyciele Liceum: Mariusz Kozaczuk i Katarzyna Pergoł, od tamtej pory, w pobliżu miejsca „Akcji” organizują rocznicowe uroczystości. Dzięki staraniom społeczności szkolnej w 2017 roku została odsłonięta tablica upamiętniająca działania patriotycznej młodzieży Mazowsza.

W tym roku, 26 kwietnia obchodziliśmy 74 rocznicę Akcji Dywersyjnej Tłuszcz - Urle. Na uroczystości byli obecni: porucznik Szymon Sztuk z OSŻW w Mińsku Mazowieckim, Dariusz Kokoszka - Wójt Gminy Jadów, Józef Melak – Doradca Starosty Wołomińskiego, , Jadwiga Grabska – Przewodnicząca Rady Gminy Jadów, Danuta Tarach – Radna Gminy Jadów, a także mieszkańcy Dębego Dużego i Urli.

Rocznicowe obchody rozpoczęła Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Po przemówieniach okolicznościowych, nauczyciel historii odczytał historię przebiegu akcji, natomiast uczeń klasy wojskowej apel pamięci. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wieńców okolicznościowych. Patriotycznej uroczystości sprzyjała słoneczna, wiosenna pogoda.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój cenny czas, aby uczcić pamięć młodych ludzi walczących z niemieckim okupantem. Jest to też nasz mały udział w obchodach 100- lecia Niepodległej Polski.

{imageshow sl=134 sc=7 /}